Custer County School District C-1

Staff Directory 2020-2021

 

I. BOARD OF EDUCATION

Terre Davis - President

Doreen Newcomb - Vice-President

Jake Shy - Secretary/Treasurer

Patricia Vasquez - Director

Newell Woodbury - Director

II. ADMINISTRATION

 

Michael McFalls - Superintendent/Assistant Principal - (719) 783-4951

Joe Vergilio - PK-12 Principal - (719) 783-4921

Theresa Kennedy - Business Manager - (719) 783-4952

III. ACCOUNTABILITY MEMBERS

Michael McFalls - Superintendent

 Joe Vergilio - Principal, Administrative Representative

 Newell Woodbury - School Board Representative, Parent

Naomi Smith - MS/HS Faculty Member

Stephanie Hargis - Elementary Faculty Member, Parent

Molly McClain - Student Representative

Julie McClain - Chairperson/Parent

Christy Brain - Vice-Chairperson/Parent

Jennifer Kriegh - Secretary/Parent

Shelly Penkoff - Parent Member

Michelle Bennett - Parent Member

Candi Sage - Community Member

 

 

IV. FACULTY

Rebecca Anderson - 2nd Grade - (719) 783-4892

Sydney Benesch - 2nd Grade - (719) 783-4894

Troy Bomgardner - Counselor, Weights - (719) 783-4927

Michelle Caldwell - 4th Grade - (719) 783-4895

Jennifer Cruzen - Reading Intervention (Title 1 Funded) - (719) 783-4913

Rachel Curtis - Library - (719) 783-4925

Whitney Day - HS & MS Language Arts - (719) 783-4933

Carrie Driver - HS Resource - (719) 783-4937

Roberta Eggleston - HS Math - (719) 783-4938

Kyle Evans - Vocational Agriculture - (719) 783-4954

Carol Franta - VOICE Coordinator

Debra Gitar - 1st Grade - (719) 783-4893

Elizabeth Goddard - 3rd Grade - (719) 783-4929

Stephanie Hargis - Kindergarten - (719) 783-4890

Renee Johnson - Building Trades/HS & MS Woodshop/STEM - (719) 783-4953

Andrew Jones - MS Social Studies - (719) 783-4907

Laura Krall - HS & MS Math - (719) 783-4914

Jan Kraus - 4th Grade - (719) 783-4898

Elizabeth McFalls - 1st Grade - (719) 783-4897

Vania Nameth - HS Science, AP Biology - (719) 783-4956

Lisa Nolan - IT Department, G/T, DAC - (719) 783-4923

Caden Parker - Health/PE/Grant Coordinator - (719) 783-4935

Joy Parrish - MS Science, HS Science, Athletic Director - (719) 783-4912

Kathryn Potter - 5th Grade - (719) 783-4899

Mari Raley - 3rd Grade - (719) 783-4896

Heather Ramer - MS & HS Language Arts - (719) 783-4936

Loretta Remington - Elementary Resource/Director - (719) 783-4919

Carrie Smith - Art - (719) 783-4924

Naomi Smith - US Government, Economics, Psychology - (719) 783-4931

Stacy Terrill - Life Skills Grant Coordinator

John Tillotson - 9th PE/Health, Elementary & MS PE - (719) 783-4908

Michelle Tillotson - College Literature, Yearbook, Writing Workshop, English 9 &12, RTI - (719) 783-4911

Joelin Wasik - Preschool Lead Teacher (719) 783-4891

V. BUS DRIVERS

Traci Terry - Transportation Director/Driver - Bus #14 - (719) 553-6628

 Cheryl Adams - Bus #4

Dave Bennett - Bus #1

Jay Hibpshman - Bus #11

Guy Madden - Bus #5

VI. MAINTENANCE

Eugene Berry - Head of Maintenance - (719) 783-4955

Justin Raymos - Maintenance Aide

VII. CUSTODIANS

Sherrie Wright -  Head Custodian - (719) 783-4917

Ryan Donovan - Custodian

Lana Flynn - Custodian

                 

VIII. COOKS

Jeri Sumpter - Head Cook - (719) 783-4918

Sierra Wright - Assistant Cook

 

IX. SECRETARIES

 

Charlotte Berry - Office Manager/Registrar/Secretary - (719) 783-4928

Anita Gregg - Office Secretary/Bookkeeper - (719) 783-4943

Gin Huffman - Administration Secretary - (719) 783-4950

Kathy Schickling - Office Secretary - (719) 783-4942

 

X. SCHOOL NURSE

Casey Carpenter - Nurse - (719) 783-4920

Sam Ramer - Nurse's Aide

 

 

XI. PARAPROFESSIONALS

Betsy Banks - Instructional Paraprofessional

Christy Brain - Instructional Paraprofessional

Carlan Cardenas - Instructional Paraprofessional

Alex Carpenter - Technology Aide

Madisen Henrich - Instructional Paraprofessional - Music/Drama

Cheryl Leonard - MS Resource Room

Cheree Philpy - Title One Instructional Paraprofessional

Jennifer Kriegh - Instructional Paraprofessional

Jasmine Reno - Instructional Paraprofessional

Alyson Schickling - Title One Instructional Paraprofessional

Annette Vergilio - Instructional Paraprofessional

Jewel Wright - Instructional Paraprofessional

Hal Walter - Instructional Paraprofessional

XII. SPONSORS/ADVISORS (by Class)

 

Sponsors:

 Mike McFalls - HS Student Council

Heather Ramer - MS Student Council

Annette Vergilio - Freshman Class 

Carlan Cardenas - Freshman Class

 Troy Bomgardner - Sophomore Class

  Whitney Day - Junior Class

Naomi Smith - Junior Class

 Roberta Eggleston - Senior Class

 Vania Nameth - Senior Class

XIII. ATHLETIC DIRECTOR

Joy Parrish - Athletic Director - (719) 783-4912

XIV. VOLUNTEER COORDINATOR

Carol Franta - VOICE Coordinator - (719) 783-4958

XV. COACHES

(this list includes Volunteer coaches for reference)

HS Volleyball -- Head: Mike Benoit; Assistant: Serenity Selden; Volunteer: Halie Lemons

MS Volleyball -- Head: Joy Parrish; Assistant: Madysen Paxton

HS Cross Country -- Head: Hal Walter; Assistant: Whitney Day

MS Cross Country -- Head: Traci Terry; Assistant: Keely Smith

HS Football -- Head: Troy Bomgardner; Assistant: Eric Prins; Volunteers: Jerry Durling, Jonathon Sargent

MS Football -- Head: Jonathon Sargent; Assistant: Alex Carpenter

 

HS Girls Basketball -- Head: Ken Gierhart; Assistant: Serenity Ham 

MS Girls Basketball -- Head: Keely Smith; Assistant: Jennifer Kriegh; Volunteer: David Smith

HS Boys Basketball -- Head: Eric Prins: Assistant: Isaac Selden; Volunteer: Dave Downing

MS Boys Basketball -- Head: Jennifer Kriegh; Assistant: Keely Smith

HS Wrestling -- Head: Shannon Palmer; Assistant: Alex Carpenter

MS Wrestling -- Head: Jonathan Sargent; Assistant: Alex Carpenter
 

HS Track and Field -- Head: Joy Parrish; Assistants: Hal Walter and Ross Penkoff

MS Track and Field -- Head Boys: Eric Prins; Head Girls: Traci Terry; Assistant: Andrew Jones

HS Baseball -- Head Steve Schultz; Assistant: Brandon Bradford; Volunteer: Ben Mullett

MS Baseball -- Head Whitney Day; Assistant: Alex Carpenter, Volunteer: Nick Stoltzfus